Zpravodajství

applied mathematics & software development group

O úhradě léčivých přípravků na vzácná onemocnění má rozhodovat komise. Výdaje na ně totiž rostou

8.4.2019

Anna Hlavicová se připravuje na maturitu, po které by se chtěla na vysoké škole věnovat mediálním studiím. Od malička přitom trpí spinální svalovou atrofií, která způsobuje, že jí postupně ochabuje svalstvo. Není schopna samostatného pohybu a je upoutaná na umělou plicní ventilaci, která za ni dýchá. Její nemoc patří mezi takzvaná vzácná onemocnění. Ta postihují méně než pět lidí z 10 tisíc.

Pokračovat ve čtení článku

Lékárny nebudou kvůli protipadělkové směrnici rok dostávat pokuty

29.1.2019

Lékárny nebudou nejméně rok dostávat pokuty za nedodržování nařízení o kontrole padělků. Poslanci také v zákoně, který aktuálně projednává Senát, navrhují, aby i nepovinné vakcíny zůstaly u lékařů a pacienti pro ně nemuseli do lékáren. Zákon je implementací směrnice Evropské komise (EK) o kontrolách padělků léčiv, která začíná platit 9. února.

Pokračovat ve čtení článku

Světový antibiotický týden

20.11.2018

Týden od 12. do 18. listopadu vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) již po třetí Světovým antibiotickým týdnem. Ten pak v neděli 18. listopadu vyvrcholí Evropským antibiotickým dnem, který po jedenácté pořádá Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Pokračovat ve čtení článku

Ministerstvo připravilo koncepci elektronického zdravotnictví, spustit by se mělo v polovině roku 2020

20.11.2018

Ministerstvo zdravotnictví připravilo věcný záměr zákona o elektronickém zdravotnictví a do konce roku ho předloží vládě. Jeho cílem je stanovit doposud chybějící pravidla a standardy pro elektronickou komunikaci mezi poskytovateli zdravotní péče, sladit nekoordinované aktivity a vytvořit jednotné a bezpečné prostředí garantované státem pro všechny zainteresované strany, kterých se elektronické zdravotnictví týká.

Pokračovat ve čtení článku

Nemocnice odtajnily ceny léků. Porušujete smlouvy, zuří výrobci, hrozí zdražení

11.10.2018

Lék na rakovinu prsu kupují velké nemocnice díky bonusovým slevám až o 700 korun levněji, než kolik činí maximální úhrada od pojišťovny. Jen na tomto medikamentu si tak mohly za posledních 12 měsíců přilepšit až o­deset milionů korun. Výhodnější cenu ovšem dostaly od výrobce jen proto, že nebyla veřejná. To už ale neplatí. Ředitelé fakultních nemocnic začali v takzvaném registru smluv uvádět, za kolik nakupují z veřejných prostředků jednotlivé léky.

Pokračovat ve čtení článku

Jaké informace o Vás mohou kolovat od července 2019 mezi lékaři

21.8.2018

Připravovaná novela o léčivech, která by měla být schválená na konci prázdnin 2018 v sobě zahrnuje novinky, které umožní sdílení Vašich dat o předepisovaných lécích. Nebude záležet, zda se jedná o praktického lékaře, onkologa, gynekologa, kožního specialistu nebo psychiatra. Každý lékař, pokud se novela schválí, bude mít možnost od července 2019 nahlédnout, jaké léky máte předepisované a skutečně vyzvednuté.

Pokračuj ve čtení článku

OECD doporučuje Česku zlepšit zdravotnictví, ekonomika poroste o 3,8%

31.7.2018

České zdravotnictví si ve srovnání s ekonomikami střední a východní Evropy vede dobře, rezerv ve svém uspořádání však má celou řadu. V systému je třeba snížit roli státu, přizpůsobit ho stárnutí populace či upravit fungování tak, aby byla efektivněji využívána nemocniční péče. To jsou hlavní závěry Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které v polovině července v Praze představil generální tajemník OECD Angel Gurría.

Pokračuj ve čtení článku

Peníze do zdravotnictví se příští rok poprvé za dobu platnosti zákona o veřejném zdravotním pojištění rozdělí na základě dohody mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče.

20.6.2018

V pátek 15.6. 2018 byla uzavřena poslední ze 14 dohod pojišťoven se zástupci jednotlivých oblastí péče. Lékárny nechtěly původně přistoupit na navýšení jen platby za recept. Nakonec se strany dohodly, že kromě 18,50 Kč místo 13 korun za recept bude také zřízen fond pro jedinečné lékárny, zvýší se marže na prostředky připravované v lékárně, ale naopak se marže sníží u nejdražších léků.

Pokračuj ve čtení článku

Expert na zdravotnické právo Filip Vrubl byl dnes jmenován novým náměstkem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

2.3.2018

Bude se zabývat hlavně legislativou k zavedení lékového záznamu a dalšími záležitostmi kolem e-receptů. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu. Vrublovým úkolem bude také stabilizace lékárenského sektoru, především odměňování a zajištění dostupnosti lékáren. V budoucnu má rovněž koordinovat legislativní revizi systému cen a úhrad léčiv, regulaci vstupu inovací do systému zdravotního pojištění a zavádění systému HTA (Health Technology Assessment), který umí spočítat, jakou měřitelnou hodnotu pro pacienty nový prostředek přináší a jak je to v proporci s vynaloženými penězi.

Pokračuj ve čtení článku

Antibiotika končí ve vodě i půdě. Rozvoj rezistence se urychluje.

8.12.2017

Antibiotika podávaná hospodářským zvířatům představují podle aktuální zprávy OSN jedno z největších rizik pro lidské zdraví. Léčiva se dostávají do volné přírody a ovlivňují rozsáhlá území. Patogeny v prostředí si tak mohou vyvinout rezistenci. Problémem jsou rovněž odpadní vody z výrobny léčiv. Studie OSN s názvem Frontiers 2017 uvádí, že antibiotika, která jsou zvířatům podávána na farmách s potravou a vodou, se dostávají i do okolí. Rezidua léčiv se ukládají v zemi a patogeny si na ně mohou v průběhu let vytvořit rezistenci, uvádí zpráva.

Pokračuj ve čtení článku

Janiga Labs, s.r.o. otevírá Středisko aplikačního výzkumu a vývoje v Plzni

20.9.2017

Ve středu 20. září 2017 bylo slavnostně otevřeno Středisko pro aplikační výzkum a vývoj v Plzni, Radyňská 17. Hlavním úkolem a cílem Střediska je vývoj nových vysoce specializovaných aplikací pro zdravotnictví, vývoj aplikačního SW s vysokou přidanou hodnotou a vývoj SW na zakázku. Zároveň Středisko bude sloužit i pro propojení výzkumu a praxe s vybranými vysokoškolskými a akademickými pracovišti.

Léky na odvykání kouření stojí denně asi jako krabička cigaret

14.6.2017

Léky, které pomáhají pacientům s odvykáním kouření, stojí denně asi jako krabička cigaret. Pojišťovny je neplatí, některé na ně ale přispívají. Na semináři v senátu to řekla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. V Česku přestává podle ní kouřit ročně asi milion lidí, většina z nich se o to pokouší bez jakékoliv pomoci a jejich úspěšnost je nízká.

Pokračuj ve čtení článku

Osteoporóza – tichý zloděj 21. století

6.6.2017

Osteoporózou trpí celosvětově 7–8 procent populace, i proto se toto metabolické onemocnění zařadilo mezi civilizační choroby. Přibližně u jedné ze tří žen a jednoho z pěti mužů ve věku nad 50 let dojde ke zlomenině kosti z důvodu osteoporózy. Přitom většina pacientů není na osteoporózu vyšetřena a léčena. Je třeba zlomeninám předcházet, ne se snažit hasit následky, které často už řešit nelze. Do jednoho roku po zlomenině kyčle totiž umírá 20–24 % pacientů.

Pokračuj ve čtení článku

Zákaz kouření přinese pokles infarktů i vyšší náklady pro hospody

31.5.2017

Zákaz kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách, který začne ve středu, přinese pokles počtu infarktů i vyšší náklady pro hospodské. Infarktů podle odborníků možná ubude už v řádu týdnů. V posledních týdnech přibývalo zájemců o léčbu závislosti na kouření. Hospodské ale kvůli přípravě na zákaz čekají desetitisícové výdaje.

Pokračuj ve čtení článku

Nemocnice na Homolce opět obhájila mezinárodní akreditaci kvality

29.5.2017

Pražská Nemocnice Na Homolce popáté získala mezinárodní akreditaci kvality péče JCI (Joint Commission International). Informaci sdělila mluvčí Martina Dostálová. Titul se uděluje na tři roky a nemocnice ho poprvé obdržela v roce 2005. V Česku má tento certifikát ještě Fakultní nemocnice v Ostravě a pražský Ústav hematologie a krevní transfúze.

Pokračuj ve čtení článku

Čeští vědci přišli na způsob výroby účinnějších antibiotik

29.5.2017

Vědci z výzkumného centra Biocev objevili nový způsob výroby antibiotik, která by měla mít několikanásobně vyšší účinek. Některá by měla dobře zabírat například i proti malárii. Nové látky si nechali patentovat a zahájili rozsáhlé testování. K medicínsky použitelnému léčivu bude ale potřeba ještě mnoho let práce. Sdělila to Eva Jurková z Akademie věd ČR.

Pokračuj ve čtení článku

Léčba chronických ran amniovou membránou má výborné výsledky

16.5.2017

Hojení chronických ran například z bércových vředů a proleženin výrazně napomáhá léčba pomocí amniové membrány získané z placenty. Léčba je úspěšná až u 90 procent pacientů. Prokázal to pilotní projekt, který od února provádí výzkumný tým Národního centra tkání a buněk v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v Humpolci na Pelhřimovsku.

Pokračuj ve čtení článku

Aplikace WC kompas. Ulehčí hledání dostupných toalet.

28.4.2017

Časté a akutní návštěvy toalet jsou životní realitou řady pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD). Pomůže jim aplikace WC kompas. Lidem s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou diagnóza významně ovlivňuje kvalitu života a způsobuje značná omezení.

Pokračuj ve čtení článku

Farmaceutickou továrnu v Jevanech koupil indický Serum Institute

28.4.2017

Indická farmaceutická společnost Serum Institute, která je největší výrobce vakcín na světě, koupila nefunkční továrnu v Jevanech u Prahy. V budoucnu chce firma v areálu vyrábět vakcíny proti obrně. Za nemovitost zaplatí Serum Institute americké společnosti Nanotherapeutics 72 milionů eur (přes 1,9 miliardy Kč).

Pokračuj ve čtení článku

Zdravotním sestrám zřejmě bude stačit nižší vzdělání než nyní

21.4.2017

Zdravotní sestry zřejmě nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou schválila Sněmovna. Poslanci chtějí v zákoně zakotvit rovněž podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Normu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Pokračovat ve čtení článku

V ústavu loni udělali 79 transplantací kostní dřeně, dosud nejvíc

15.4.2017

Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) loni udělal 79 transplantací kostní dřeně, což je nejvíce od roku 1986, kdy se kostní dřeň v ÚHKT transplantuje. Za celou dobu má na kontě 1273 transplantací kostní dřeně. U příležitosti výročí 65 let od založení ÚHKT a 30 let od první úspěšné transplantace kostní dřeně to řekli zástupci ústavu, který je největším hematologickým centrem v Česku.

Pokračovat ve čtení článku

Osmdesátiny slaví onkolog Pavel Klener

7.4.2017

Profesor Pavel Klener, který se narodil 9. dubna 1937, je uznávaný onkolog a hematolog, patří k českým průkopníkům chemoterapie. Byl také prvním polistopadovým ministrem zdravotnictví ve vládě „národního porozumění“. Narodil se v Bratislavě a v roce 1961 promoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.

Pokračuj ve čtení článku

ÚOHS schválil fúzi na trhu laboratorních vyšetření

30.3.2017

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej jednoho z největších tuzemských poskytovatelů laboratorních služeb AeskuLab a diagnostické skupiny Alpha Medical švýcarské firmě Unilabs. Rozhodnutí je už pravomocné, řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Obě firmy dosud patřily do skupiny Mid Europa Partners. ÚOHS posuzoval oblast poskytování laboratorních služeb, zejména diagnostických laboratorních vyšetření.

Pokračuj ve čtení článku

Von Behring – první nositel Nobelovy ceny za lékařství

30.3.2017

Záškrt byl po staletí obávanou nemocí, na niž umíraly tisíce dětí. Smrtelnou přestal být díky bakteriologovi Emilovi von Behringovi, od jehož úmrtí uplyne 31. března 100 let. Tento německý lékař, považovaný za jednoho ze zakladatelů imunologie, totiž objevil proti záškrtu sérum, jež působilo jako lék po propuknutí nemoci i jako ochranný prostředek. Za objevy na poli imunologie byla Behringovi v roce 1901 jako prvnímu v historii udělena Nobelova cena za lékařství a fyziologii.

Pokračuj ve čtení článku

Vláda odmítla normu hnutí ANO k elektronizaci zdravotnictví

30.3.2017

Nesouhlasné stanovisko vlády dostali zákonodárci k předloze skupiny poslanců hnutí ANO, jež by měla v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Podle podkladů pro ministry měl kabinet poukázat zejména na finanční dopady normy na státní rozpočet i na provozovatele zdravotních služeb.

Pokračuj ve čtení článku

V Brně zkoumají vliv jógy na poruchy paměti starší generace

23.3.2017

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkoumá vliv jógy a meditace na poruchy paměti a demenci starší populace. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá. K výzkumu využívá 30 dobrovolníků, kteří v osmi týdnech absolvují meditační techniky, ale i různé testy. Podle lékařky Kateřiny Sheardové jóga pomáhá lidem zbavit se stresu a úzkosti, což jsou rizikové faktory demence.

Pokračuj ve čtení článku

CzechMed: Většina nemocnic soutěží jen na cenu, má to rizika

30.3.2017

Praha – Většina nemocnic při zadávání veřejných zakázek používá jako hlavní kritérium nejnižší cenu. Vyplývá to z průzkumu České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed) mezi nákupčními nemocnic. Podle některých expertů může nejnižší vysoutěžená cena znamenat vysoké provozní či následné náklady, může také diskriminovat kvalitnější dodavatele. Uvedli to dnes na konferenci o kvalitě zakázek ve zdravotnictví.

Pokračuj ve čtení článku

Vedení a vydávání zdravotnické dokumentace

21.02.2017

Musí i čistě soukromé zařízení, které nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, vést řádně pacientovu zdravotnickou dokumentaci? Kdy ji musí pacientovi vydat? OTÁZKA TÝDNE: Musí i čistě soukromé zařízení, které nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, vést řádně pacientovu zdravotnickou dokumentaci? A musí ji pacientovi vydat, pokud chce změnit lékaře nebo by chtěl svůj případ zkonzultovat jinde?

Pokračuj ve čtení článku

Tripartita se bude zabývat personální situací ve zdravotnictví

20.02.2017

Počet pracovních úvazků lékařů v Česku v posledních letech roste, naopak ubývá úvazků zdravotních sester. Lékaři přibývají především v akutní péči, ale ubývají v následné lůžkové péči, kde jsou celkově nižší mzdy a platy. Zdravotní sestry naopak odcházejí z lůžkové péče do ambulancí, mezi roky 2010 a 2015 ubylo v akutní lůžkové péči 1530 úvazků a v ostatní lůžkové péči dalších 478 úvazků sester. Vyplývá to z materiálu, který připravil Ústav zdravotnických údajů a statistiky (ÚZIS) a který v pondělí projedná tripartita.

Pokračuj ve čtení článku