Vítejte na stránce, věnované sbírce na studium Ondřeje Pivce      [ English version ]

Nabízené obrazy - vyberte galerii, prosím:    201204-sujb   20120309-news   201111-friends-coffee-house   2011-spring   201010   201002   2010-weiden-installed   2010-weiden   2010-spring-prague   2009-summer   20081111-opening   200811   200810   2008   2007   2006  
Do dnešního dne bylo vybráno: 347.000 CZK


Co se stane, pokud si zakoupíte obraz od Ládi?

Výtěžek z prodeje letošních obrázků putuje na konto mladého jazzového muzikanta, Ondřeje Pivce, který bude použit na úhradu studií na newyorské hudební škole: New School for Jazz and Contemporary Music, obor B.F.A. for Jazz Performance. Z následujících informací se dozvíte, komu můžete zakoupením obrazů pomoci, a proto Vás prosím o přečtení níže uvedeného textu.Kdo je Ondřej Pivec?

Ondřej Pivec (1984) je profesionální jazzový hudebník žijící v Praze. V současné době je znám jako jeden z vedoucích hudebníků české jazzové scény, zároveň vyniká hrou na dosti nezvyklý nástroj, hammondovy varhany. Původně začínal hrát na klasické piano, v 18ti letech se dostal přes Romana Pokorného a jeho band právě k hammondkám. Vedle hraní s Pokorného kapelou získával zkušenosti například s Yvonne Sanchez či Billy Cobbhamem. V roce 2005 spolu s dalšími třemi kamarády z pražské jazzové VOŠ založil kapelu Ondřej Pivec ORGANIC Quartet, který je často ke slyšení v pražských klubech, například v Aghartě, U Malého Glena či U Staré paní. Ondřej se objevuje i s jinými hudebníky (například Libor Šmoldas trio, Jakub Doležal Quintet, Filip Gondolán band, Infinite Quintet, Vertigo Quintet a další), a rozhodně se neomezuje pouze na Českou republiku.
Kapela Organicu se objevila nedávno na 32. ročníku mezinárodního jazzového festivalu ve španělském Getxu. Zde Ondřej získal cenu publika jako nejlepší sólista, a celý kvartet byl odměněn cenou publika coby nejlepší kapela. Kapela byla navíc vybrána v rámci soutěže – z celkově dalších 50 konkurujících kapel byly do finále vybrány pouze čtyři, a Organic byl mezi nimi. V květnu se Organic objevil na 8. ročníku řeckého jazzového festivalu Aténách. V předešlých letech koncertovala kapela například v Německu, Finsku, Francii, Slovensku, Turecku, Rumunsku a dalších zemích, včetně USA (New York).
Kromě stálého hraní, zpěvu a komponování stíhá Ondřej vyučovat jak sám sebe (dojíždí na různé workshopy, poslední byl varhanický workshop v Itálii s Joeym DeFrancescem), tak i začínající hudebníky, na základní umělecké škole Jana Hanuše na Praze 6 či Pražských jazzových dílnách.Atypické hammondy

Hammondy byly původně zamýšleny jako přenosnější a levnější kostelní varhany, brzy si však našly cestu ke gospelu a hned na to k jazzu. Svým zajímavým a nezvyklým zvukem výborně doplňují tradiční jazz i jeho modernější odnože. Jmenujme jen pár hudebníků, kteří na hammondy hráli či hrají – například Jimmy Smith, Alberto Marsico, Joey DeFrancesco, Sam Yahel, Jimmy McGriff, Larry Goldings, Count Basie, James Brown, Pete Benson, Mike Carr, Jack McDuff a mnoho dalších. Pokud byste si rádi přečetli něco o nástroji, na který Ondřej hraje, dovoluji si Vás odkázat na obsáhlou práci od pana Romana Šuly, případně na článek od Ondry. Hammondů je mnoho variací, není nástroj jako nástroj. Co se funkčnosti týká, laikovi se může zatajit dech při názvech B3, KeyB duo či Clavia Nord.
Už jen to, že Ondřej na hammondy nehraje jen za jednu osobu, ale za dvě, vypovídá něco o propracovanosti tohoto nástroje. Pravou rukou totiž hraje „normální“ linky, kdežto levou rukou a nohama supluje basové linky, takže vlastně hraje za dvě osoby. A občas do toho i zpívá!
Vzdělání

Ondřej se zúčastnil několika ročníků pražských jazzových dílen, na kterých se podílejí různí kantoři – česká i zahraniční esa. Letos na nich poprvé dokonce i sám vyučoval.
Ondřej vystudoval pražskou jazzovou VOŠ Jaroslava Ježka (obor JAZZ, titul diplomovaný specialista / umělec), a absolvoval mnoho hodin se svými vzory – loni v New Yorku navštěvoval Sama Yahela, učil se i u Mikea Carra, Alberta Marsica i Joeyho DeFrancesca. Dalším logickým krokem je absolvovat vysokou školu se zaměřením na jazz, nejlépe pak na varhany. To nabízí právě New School for Jazz and Contemporary Music (úrovňově jde o studium bakalářské (BFA = Bachelor of fine arts), a jde o takovou zkušenost, kterou Ondrovi zdejší školy nabídnout nemohou). V současnosti je již úspěšně přijat na newjerseyskou univerzitu Williama Pattersona, která však nabízí pouze obor klasické piano, a nikoliv varhany.
Za nějakou dobu po příjezdu bude Ondřej výdělečně činný (hraní po klubech apod.), nicméně výdaje za studia (především školné, pak ubytování, pojištění a doplatky za semináře s hudebníky) budou obzvláště zpočátku velmi vysoké. Pokud se rozhodnete přispět na Ondrova studia, učiníte velmi dobrý skutek a zároveň si pořídíte hezký obraz. Bez Vaší pomoci by totiž Ondřej nejspíše v USA vůbec studovat nemohl. Podobný případ už se vlastně jednou stal –po maturitě byl Ondřej úspěšně přijat na hudební školu v Nizozemí. Bohužel se mu sen o hudebním vzdělání rozplynul, neboť nesehnal žádného sponzora. Pevně věříme, že se taková situace opakovat nebude – a děkujeme všem, kteří se rozhodnou Ondrovi jakýmkoliv způsobem pomoci.
Pokud byste chtěli získat další informace o Ondrovi, kapele, životě či tvorbě – můžete si stáhnout jeho životopis (v AJ), navštívit oficiální web (www.ondrejpivec.com) či s jakýmikoliv dotazy zkontaktovat manažerku jeho kapely (Dominika Janigová, booking@ondrejpivec.com) či přímo Ondru samotného (ondrej@ondrejpivec.com).

Desky, ocenění a štěstí

Za krátkou dobu svého jazzového působení se stihl Ondra podílet na velkém množství desek – dohromady na deseti. Na třech z nich figuruje jako leader: alba Don’t Get Ideas (Cube-Metier, 2006; oceněno Andělem 2006/7 jako nejlepší deska roku v kategorii jazz & blues) a Never Enough (Animal Music, 2007; kde se Ondřej poprvé představil i jako zpěvák) nahrál společně se svou kapelou Organic Quartet. Zatím poslední desku, Overseason, natočil při své loňské návštěvě New Yorku společně s bubeníkem z Organicu Tomášem Hobzkem a dvěma protřelými newyorskými jazzmany: kytaristou Jakem Langleym a saxofonistou Joelem Frahmem. Celý tento počin vznikl díky šťastné náhodě a dobré vůli, kdy během jediného dne vznikla deska, kterou pochvalně hodnotí i čeští hudební kritici – ať už Ondřej Bezr, Lubomír Dorůžka, Vladimír Kouřil, či Daniel Konrád. Ani zahraniční kritiky nezůstávají pozadu: John Barron, Steve Arloff (Musicweb-International), portál AllAboutJazz i HammondBeat desky i Ondrovu hudbu častují mnoha superlativy. Další informace ohledně vzniku Overseason jsou dostupné na oficiálním webu ZDE (tisková zpráva Animal Music). Album vyšlo v březnu 2008 a 18. dubna jej U Staré paní pokřtil Tomáš Hanák. Všem, kteří Ondrovi přispějí na studia koupí obrazu, bychom rádi vyjádřili poděkování právě tímto CD – Overseason.

Výjimečnost Ondry a členů jeho kapely stvrzují i různá ocenění z mezinárodních soutěží – např. Kapela Roku 2005, Sólista Roku 2005 (obojí Philips International Jazz Festival), Anděl 2006/7 (za nejlepší CD v kategorii jazz & blues), Varhaník měsíce října (2006, Mezinárodní archiv jazzových varhaníků) či nejnovější ocenění publika, Nejlepší kapela a Nejlepší sólista (2008, Getxo International Jazz Festival).

Poděkování

Rádi poděkovali všem, kteří si nějaký obraz již zakoupili, případně plánují zakoupit – neboť tímto krokem značně pomohou Ondrovi ve studiích – a zároveň se tak budou do značné míry podílet na rozvoji českého jazzu.

Zvláštní poděkování patří panu Petru Markovi, který hradí nákup hammondových varhan přímo ve Spojených Státech.

Ať už se rozhodnete Ondru podpořit v jeho studiích či ne, rádi bychom Vám poděkovali za Váš zájem a čas. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, ať už hudebního, studijního či osobního ražení, neváhejte se obrátit přímo na Ondřeje (ondrej@ondrejpivec.com) či na manažerku kapely Dominiku (booking@ondrejpivec.com).
Rádi zodpovíme veškeré Vaše otázky!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky kapely:
www.ondrejpivec.com

Další profily kapely:
www.allaboutjazz.com/ondrejpivec
www.myspace.com/ondrejpivecorganicquartet
www.bandzone.cz/ondrejpivecorganicquartet
www.stage.cz/ondrej-pivec-organic-quartet

Booking / management:

Dominika Janigová
booking@ondrejpivec.com
tel.: +420 602 210 674
+420 776 368 137

skype: domisek_j

Média (nejnovější články)

tisková zpráva, Getxo International Jazz Festival

Prague Post: www.praguepost.com/articles/2008/06/11/a-passion-for-hammonds.php

MF Dnes: kultura.idnes.cz/jak-cesky-ondrej-v-new-yorku-k-desce-prisel-fjl-/hudba.asp?c=A080605_120143_hudba_ob

Hospodarske Noviny: kultura.ihned.cz/c4-10136710-26105560-005000_d-svezi-jazzovy-dech-pivcova-vyletu-za-ocean

Denik.cz: www.denik.cz/hudba/jazz20080611.html

CV / resume Ondřeje Pivce